Chodím městem a dívám se za vrata aneb Kladenští radní mají koule, ale...

22. 07. 2019 6:30:48
Nechtěl jsem věřit svým očím, když jsem si v Kladenském deníku přečetl titulek Kladno apeluje na stát, nechce tresty jen pro slušné lidi. Kulantně napsáno, že? Jenom aby se, nedej Bože, někoho nedotkli. Přitom všichni víme, že...

Tímto apelem na zákonodárce prostřednictvím otevřeného dopisu, chce Kladno docílit větší vymahatelnost sankcí za přestupky, ale... Bojí se to napsat na plnou hubu. Všichni slušní lidé – slušní Kladeňáci včetně primátora Jiránka a radních, dobře vědí, že většinu těchto přestupků provádí menšinová skupina lidí, kterým se alibisticky říká nepřizpůsobiví – těm to ale je šuma fuk. Nepracují a pokuty neplatí.

Je to směšné. Za poslední tři měsíce uložili strážníci v Kladně za přestupky proti veřejnému pořádku 107 pokut, ale z toho byly zaplaceny asi jen čtyři... „V každém případě je nutné zajistit, aby za přestoupení zákona nebyli postihováni jen, v podstatě, slušní lidé, ale především ti neslušní,“ končí apel kladenský primátor.

No, upřímně řečeno, můžeme mít zákonů či vyhlášek třeba 99, ale vždycky bude záležet hlavně na tom, s jakou důsledností a objektivitou budou uplatňovány. A vždycky bude platit, že čím jsou zákony či vyhlášky složitější, tím větší možnost pro provinilce, aby se z případného postihu vyvlékl. Někdy je složitost zákonů či vyhlášek nutná, ale např. při rušení nočního klidu, nepořádku na veřejnosti či ničení městského mobiliáře snad není moc co řešit... Táta mi kdysi dávno vyprávěl, že na pořádek ve čtvrti stačil jeden policajt okrskář. Měl u lidí respekt a věděl, kde se co v jeho rajónu šustne. Jasně, je jiná doba, ale... Bez respektu to nejde ani dneska.

Důvodem této nečekaně odvážné aktivity kladenských radních je skutečnost, že počet přestupků v Kladně vzrostl za poslední čtyři roky o více než 30 procent. Hmm, přitom mám pocit, že jsem ještě vloni četl několik oslavných článků o tom, jak se oběma policiím v našem městě daří úspěšně snižovat kriminalitu, ale... Možná jsem to špatně pochopil. Nebo to byla kouzla s čísly? A také to bylo v minulém volebním období. Včera bylo včera a dnes je dnes...

Ale, co si uvařili, to ať si také snědí... Kladno je město ubytoven. V jeho katastru se jich nachází neuvěřitelných 25. Pokud si ještě trochu pamatuji, tak v předminulém volebním období, kdy Kladnu tradičně vládla ODS v čele se současným primátorem Jiránkem, byly brány Kladna dokořán otevřeny „ekonomickým migrantům“ a po čtyřech letech se tato situace opakuje.

V minulém volebním období exprimátor Volf nejprve zavedl nešťastnou piknikovou vyhlášku, o které ale ti, kterých se hlavně týkala, buď vůbec nevěděli, nebo si z ní dělali prču. A nešťastní z ní byli i samotní strážníci, protože její uplatňování, jako např. zákaz sezení na zídkách nebo na trávníku v městském parku od nich vyžadovalo, aby ukázali svoji odvahu a objektivitu. Nové vedení města Kladna tuto obecně závaznou vyhlášku zrušilo s tím, že vymyslí novou. Podle primátora Jiránka byla tato vyhláška protiústavní a navíc by prý stejně došlo k pozastavení její účinnosti ze strany Ministerstva vnitra České republiky, ale... Bylo to alespoň něco. V současné době si každý může grilovat kde chce...

A podobně to dopadlo s radikálním tahem bývalého primátora proti nepřizpůsobivým občanům, kterým vyhlásil město Kladno „ghettem“. Šlo o opatření, které bránilo vyplácení nových dávek na bydlení, od něhož si sliboval omezení zneužívání dávek. Možná to nebylo nejšťastnější řešení, ale... Bylo alespoň nějaké a pokud nebylo lepší, tak mělo platit, podobně, jako v současné době stále ještě platí v jiných českých městech. Bohužel ho k radosti současného primátora zrušil Krajský úřad Středočeského kraje. A tak...

P.S. Narvaný kapsy, prsteny, řetězy zlatý

Tam kolem krku místní indiáni maj

A ty co nemakaj, tak jsou nejvíc bohatý

Musim si pohnout, dokavaď tam rozdávaj

Tam kradou všichni, co blízko vokolo bydlej

Šerif se na ně jenom hezky usmívá

Kdyby se nesmál, tak ho okamžitě zmydlej

Házej mu kosti za to, že se nedívá

(Colorado/Kabát)

Autor: Luboš Chott | pondělí 22.7.2019 6:30 | karma článku: 17.47 | přečteno: 373x

Další články blogera

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb I Dubí jednou bude dobrá adresa

V Kladně-Dubí se budou stavět bytové domy. Je to řešení, jak tuto městskou periférii ozdravit, ale... Po zkušenostech s podobnými osvícenými projekty mám obavy, aby v bytech nakonec neskončili ti, kterým se říká nepřizpůsobiví.

5.8.2019 v 5:31 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 232 | Diskuse

Luboš Chott

Radku, promiň, že jsem to odkládal…

Odešel dobrý novinář a kolega Radek Cába. Když jsme se začátkem devadesátek sešli v jedné kladenské redakci, byl jsem proti němu novinářské ucho. Naše společné angažmá sice po roce skončilo, ale... Vždycky jsme se rádi viděli.

29.7.2019 v 8:03 | Karma článku: 10.19 | Přečteno: 270 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Chytré zastávky nejsou chytré

Nechci vypadat, jako remcal, kterému se nikdo nezavděčí, ale... Obecně řečeno by stačilo, kdyby jízdní řády vylepené na autobusových zastávkách v Kladně, nebyly poničené a autobusy jezdily včas resp. v čas napsaný v jízdním řádu.

15.7.2019 v 8:53 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 278 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Aurelijus Vestartas

Názvy Islandských míst - to je oříšek, že by... A co čeština?

Islandština to není tak snadný jazyk. V islandie nájdeme místa se dlouhým názvem a tím samým špatným výslovením. Ale občas i čeština může byt oříšek.

17.8.2019 v 20:54 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 213 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Musíte pacientovi říct, že došlo k chybě

Jako lékař či zdravotnický pracovník máte povinnost informovat pacienta, že došlo k jeho poškození, a také ho informovat o tom, jak se může domoci satisfakce, uvádějí švédské instituce.

17.8.2019 v 19:20 | Karma článku: 6.83 | Přečteno: 238 | Diskuse

Aleš Merta

EU vymýšlí koniny, aneb dálkové teplo do každé rodiny

Aktivity týkající se omezení produkce skleníkových plynů se nám zvrhávají do podoby, které pravděpodobně přivedou zástupy nových pacientů do ordinace doktora Chocholouška.

17.8.2019 v 17:21 | Karma článku: 29.26 | Přečteno: 664 | Diskuse

Karel Ryšán

Jak rozumět informacím!

Nebojte se, nebudu vrtat do politiky, i když se to nabízí. Příklad jak různý může být výklad téhož najdete na každém rohu.

17.8.2019 v 14:25 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 251 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

O princezně, která se bála záchodové štětky ...

Byl jednou jeden palác, důležitý palác, a v tom paláci přebývali samí důležití lidé se svými pobočníky, družinami, dvorními dámami, komorníky, kočími a služebnými.

17.8.2019 v 13:21 | Karma článku: 12.43 | Přečteno: 412 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 11.35 Průměrná čtenost 494

Chodím rodným městem a dívám se za vrata...

Najdete na iDNES.cz